Wpływ słońca na stan oczu

Każdy wie, że dzięki słońcu życie na naszej planecie może się rozwijać. Rośliny rosną, a my możemy cieszyć się wspaniałym smakiem warzyw i owoców. Bez słońca nie byłoby to możliwe.

Te życiodajne promienie, których obecność tak bardzo poprawia nam samopoczucie mają jednak swoje ciemne oblicze, o którym warto pamiętać w kontekście zdrowia oczu. Musimy bowiem mieć na uwadze, że jeśli świeci słońce, to docierają do nas również promienie UV. Te natomiast mogą okazać się wyjątkowo niekorzystne, jeśli chodzi o kondycję naszego narządu wzroku.

Jeśli nasze oczy będą wystawione na intensywną ekspozycję słoneczną, to musimy liczyć się z tym, że w jej wyniku nasz wzrok może ulec pogorszeniu. Czasami promienie UV w sposób nieodwracalny uszkadzają siatkówkę oka, co może w skrajnych przypadkach wiązać się z całkowitą ślepotą. Czy to oznacza, że mamy bać się słońca? Oczywiście, że nie! Nie wolno jednak spoglądać na nie bez odpowiedniej ochrony w postaci wysokiej klasy okularów przeciwsłonecznych z filtrami UVA i UVB.

Dzięki zastosowaniu filtrów możemy bez żadnych obaw cieszyć się promieniami słońca, na przykład podczas urlopowego wyjazdu, ale także spacerów nad jeziorem czy pobytu w górach. Gdy znajdujemy się w pobliżu akwenów warto przywiązywać jeszcze większą wagę do zakładania odpowiednich okularów, ponieważ promienie słoneczne odbijane przez wodę często okazują się jeszcze groźniejsze dla wzroku. Zimą z kolei słońce odbija się od zalegającego śniegu, co także nie jest dla oka korzystne.

Rozsądek i profilaktyka są więc wskazane.