Nowoczesne okulary wspomagające niwelowanie problemów ze wzrokiem

Rynek akcesoriów wspomagających lub chroniących wzrok jest dziś naprawdę bogaty. Nie musimy długo szukać, aby kupić rozmaite okulary. Niektóre z nich służą ochronie przed promieniami słońca, inne mają na celu poprawę widzenia w czasie czytania jakiegoś tekstu. Są również okulary z wyższej półki i bardziej zaawansowane, w których właściwym doborze pomoże nam okulista lub optometrysta. Wśród okularów coraz większą rolę odgrywają nowoczesne warianty, które nie tylko poprawiają lub chronią wzrok, ale mają też pewne dodatkowe funkcje.

Jakie są konkretne przykłady? Warto zwrócić uwagę na okulary z powłoką antyrefleksyjną, w których soczewka została pokryta specjalną warstwą ochronną. Zapobiega ona powstawaniu refleksów, zmniejszając absorpcję szkodliwego promieniowania. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które wiele godzin w ciągu dnia pracują przy komputerze. Za taką dodatkową cechę soczewek należy oczywiście dopłacić, jednakże ma ona swoje niewątpliwe walory i jeśli oddajemy się na co dzień pracy w biurze lub jesteśmy informatykami – inwestycja się opłaci. Ciekawą kategorią okularów są modele z soczewkami fotochromowymi.

Dostosowują one swoją jasność do warunków pogodowych. Jeśli zaczyna świecić słońce, szkła przyciemniają się. Równocześnie dobre fotochromy powinny posiadać również filtry UV, dzięki którym zyskujemy pełną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Kolejną pożądaną cechą okularów jest polaryzacja – stosowana głównie w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Poprawia ona widoczność w słoneczne dni, stąd jest zalecana zwłaszcza kierowcom.