Jak regularne wysypianie się wpływa na kondycję oka?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak pozytywny wpływ na nasz organizm ma sen. Zdaniem niektórych właśnie spanie to jedyna wskazana dla nas bierna forma wypoczynku – każda inna powinna wiązać się z jakimś zakresem fizycznej aktywności. Tymczasem wiele osób lekceważy znaczenie snu.

Śpimy za mało, zwykle dlatego, że kładziemy się zbyt późno, bo na przykład nadrabiamy wieczorami zaległości w pracy. Również osoby uczące się często późno trafiają do łóżek, bo albo uczą się nocami, albo. intensywnie imprezują.

Organizm, który się nie wysypia nie ma możliwości zregenerowania się w odpowiednim stopniu, co może mieć negatywne konsekwencje. A w jaki sposób sen może wpływać na nasze oczy? Czy istnieje jakaś korelacja? Z pewnością tak. Kiedy śpimy, nasze ciało odpoczywa.

Dotyczy to wszystkich partii naszego organizmu, a więc również oczu, które męczą się tak samo jak cała reszta. Sen sprawia, że mają one szansę się zregenerować, choć będzie to efektywniejsze, jeśli nie będziemy ich narażać na zmęczenie w ciągu dnia. Jednym z objawów zmęczenia oczu są podkrążenia.

Sen pomaga je zniwelować, ale musimy pamiętać, że największy wpływ na występowanie takich problemów ma zazwyczaj zbyt wiele czasu spędzonego przed monitorem komputera. Obecnie to jeden z kluczowych czynników wpływających negatywnie na kondycję oczu i przyczyniający się do ich zmęczenia. Śpiąc dajemy oczom szansę, by odpoczęły od wszelkich zewnętrznych czynników, więc długość snu powinna mieścić się we wskazanej przez medycynę normie.