Jak czytać aby nie męczyć oczu (właściwa pozycja, dobrej wielkości czcionka, etc.)?

Większość z nas czyta – z różnych powodów i w różnym zakresie. Najczęściej czytamy, gdy jesteśmy w pracy, a więc z konieczności. Ponieważ zwykle czytamy z ekranu monitora, to sprawia, że nasz zmysł wzroku szybciej się męczy, a oko jako takie jest narażone na pewne negatywne objawy. Zespół suchego oka jest tu najbardziej charakterystyczny i niestety najczęściej występuje. Dlatego warto poszukać takich sposobów na czytanie, aby nasz wzrok się nie męczył lub męczył się w mniejszym niż dotychczas stopniu. Zmęczenie oczu związane z czytaniem na pewno jest związane przede wszystkim z użytkowaniem komputerów czy tabletów, ale powiedzmy sobie uczciwie, że nawet czytając tradycyjną książkę lub gazetę możemy oczy zmęczyć.

Co więc należy zrobić, aby takie ryzyko było mniejsze? Dużą rolę odgrywa oświetlenie. Powinno być odpowiednio silne, abyśmy wyraźnie widzieli odczytywany tekst. Zbyt słaba żarówka sprawi, że szybciej się zmęczymy i będziemy zmuszeni do robienia częstych przerw. Poza samym wzrokiem, całe nasze ciało nie powinno się męczyć przy czytaniu, więc zadbajmy o odpowiednią pozycję. Taką, która będzie wygodna, komfortowa i możliwie anatomiczna. Pomoże w tym właściwie dobrany fotel lub krzesło, bardzo korzystne jest również siedzenie na kanapie, ponieważ wtedy nasze ciało jest bardzo rozluźnione.

Optymalne warunki do czytania to połączenie dobrego oświetlenia, właściwej pozycji, a także materiałów wydrukowanych czcionką o odpowiednio dużym rozmiarze, o czym w praktyce często zapominamy.