Czy choroby wzroku mogą być odwracalne?

Dla wielu pacjentów zdiagnozowanie chorób wzroku jest jak wyrok, ponieważ w powszechnym rozumieniu zdecydowana większość z nich jest nieodwracalna. Czy rzeczywiście tak jest? Faktycznie są zwyrodnienia i zmiany, których nie można cofnąć.

Zwykle jednak są one związane z dolegliwościami, które wywołują konkretne fizyczne uszkodzenia w strukturze narządu wzroku, których nie da się wyeliminować ani farmakologicznie, ani na drodze zabiegu chirurgicznego. Przykładowo wylew w oku najczęściej oznacza trwałe uszkodzenie wzroku.

Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre ze zmian wcale nie mają charakteru trwałego i co za tym idzie można się z nimi skutecznie mierzyć. Rzecz jasna nic nie zrobi się samo i jeśli w oczach pojawiają się zmiany, należy sięgnąć po środki zaradcze.

Okazuje się, że wiele z nich ma całkowicie naturalne pochodzenie, co znacząco upraszcza terapię i obniża jej koszty. Zwyrodnienie plamki żółtej, będące dość częstą przyczyną pogorszenia widzenia można efektywnie niwelować regularnym przyjmowaniem cynku.

Już 25 mg dwa razy dziennie wystarczy, aby wzrok się poprawił. Krople do oczu zawierające w składzie karnozynę mogą być pomocne pacjentom chorującym na zaćmę.

To silny antyoksydant, który zatrzymuje glikację i okazuję się cennym orężem w walce z zaćmą. Badania wykazały, że regularne zakraplanie oczu dwa razy dziennie może poprawić ostrość widzenia u ponad 90 procent pacjentów.

Również ekstrakt z jagody potrafi korzystnie wpłynąć na wzrok, poprawiając ostrość widzenia w nocy i przyspieszając adaptację oka do zmiennych warunków świetlnych.