Ćwiczenia oczu korygujące zeza u dzieci

W przypadku małych pacjentów problemy ze wzrokiem powinny być eliminowane możliwie wcześnie, ponieważ im dłuższa będzie zwłoka w prowadzeniu optymalnej terapii, tym większe prawdopodobieństwo utrwalenia wady. To z kolei pociąga za sobą realne konsekwencje związane z tym, że na przykład zeza ciężej jest leczyć u pacjenta w wieku nastoletnim lub dorosłym. Z upływem lat rośnie prawdopodobieństwo, że jedyną skuteczną metodą pozbycia się zeza będzie zabieg chirurgiczny – niezbyt skomplikowany, ale jednak wiążący się z pewnym obciążeniem dla organizmu.

Dziecko, które zdradza objawy zeza powinno być obiektem troski rodziców oraz pediatry. Jednak zazwyczaj skieruje on zatroskanych opiekunów malucha do okulisty, najlepiej ze specjalizacją dziecięcą. Dysponuje on wiedzą oraz narzędziami, za pomocą których będzie można skutecznie eliminować problem.

Do pewnego momentu z objawami zeza można sobie bardzo skutecznie radzić za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń. Część z nich da się wykonać w domu z pomocą rodziców. Specjaliści wyróżniają różne rodzaje ćwiczeń, które można wykonywać z dzieckiem, aby zniwelować zeza i docelowo wyeliminować go całkowicie.

Najbardziej popularnym ćwiczeniem wykazującym przy tym znaczną skuteczność jest zasłanianie „lepszego” oka w celu wymuszenia aktywności oka leniwego. Trzeba stosować tę metodę z umiarem, ale w wielu przypadkach systematyczność wystarczy, by skorygować stan rzeczy. Stosowane są również metody pleoptyczne związane z pobudzaniem oczu bodźcami świetlnymi, a także bardziej zaawansowane metody penalizacji związane z koniecznością podania leków, na przykład atropiny.