Cukrzyca a profilaktyka oka

O wzrok dbać trzeba, bo mamy jedne oczy i nie da się ich wymienić na inne. To rodzi określone zagrożenia, z którymi muszą się liczyć wszyscy diabetycy, a możliwości jakie w tym zakresie mają pacjenci są na szczęście bardzo duże.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że osoby borykające się z cukrzycą mogą dziś sięgać po rozmaite leki oraz suplementy diety, które wspomagają regulację poziomu cukru we krwi. A to oznacza, że nad chorobą da się zapanować, a nawet zahamować jej rozwój na względnie bezpiecznym dla naszego organizmu poziomie.

Jednak w wielu przypadkach źle prowadzeni pacjenci lub też tacy, którzy z własnej strony nie stosują się do zasad profilaktyki, mogą borykać się z poważnymi powikłaniami związanymi z cukrzycą. Działania, które trzeba podjąć w tym zakresie są bardzo konkretne i wiążą się głównie z przestrzeganiem diety.

Tylko to pozwala utrzymać prawidłowy poziom cukru. Czasami, jeśli zachodzi taka konieczność, należy się dodatkowo odwołać do zażywania insuliny, ale jest to już kwestia całkowicie indywidualna.

Cukrzyca może zaszkodzić wzrokowi osób, które na nią chorują. Retinopatia cukrzycowa jest jednym z najbardziej powszechnych powikłań w przypadku tej choroby.

Jakie mogą być jej konsekwencje? Dane nie są optymistyczne, ponieważ wynika z nich, że wśród ponad 80 procent osób, które przewlekle (powyżej 20 lat) chorują na cukrzycę typu I występuje drastyczne pogorszenie widzenia aż do całkowitej utraty wzroku. W przypadku chorowania na cukrzycę typu I, retinopatia po tak długim czasie chorowania jest nieuchronna.